Turysta

Pałace Dolnego Śląska

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Dolny Śląsk to region pełen zabytków. Znajdziemy je w dużych miastach regionu, w mniejszych miasteczkach i praktycznie w każdej gminie. Szczególnie dużo na Dolnym Śląsku jest pałaców, których liczbę określa się na kilkaset. Ile ich było naprawdę, to trudno ustalić, ponieważ wiele pałaców zostało zniszczonych po II wojnie światowej zanim zostały wpisane na listę zabytków i czasem trudno nawet znaleźć relikty. Niemniej sporo pałaców pozostało. Część nadal w postępującej ruinie, a część bardzo pięknie odrestaurowanych. Pałace na Dolnym Śląsku to powód do dumy, ale i wstysdu za zniszczone zabytki.

Pałac w kamieńcu Ząbkowickim

Znakomita część odrestaurowanych pałaców Dolnego Śląska to muzea utrzymywane z publicznych pieniędzy, w niektórych mieszczą się miejskie lub gminne instytucje, a w wiele z nich użytkowane jest jako hotele. Niektórzy nie są zadowoleni z tego, że zabytek wykorzystywany jest komercyjnie. Nierzadko jest to jedyna możliwość na odratowanie zabytku, który trzeba z czegoś utrzymać. Za dawnymi pałacami stały duże folwarki, posiadłości ziemskie po kilkaset hektarów oraz inne dochody właścicieli, więc nie było problemu z utrzymaniem pałacu. W powojennej Polsce te folwarki zamieniły się w PGR-y, a te nie były zainteresowane w łożenie pieniędzy na utrzymanie pałacu. Kiedy PGR-y zostały zlikwidowane, sporo pałaców czekał zły los.

Przykładem pięknie odrestaurowanego pałacu może być pałac w Ciechanowicach położony w Rudawach Janowickich. Dwór obronny z fosą został przebudowany w XVII wieku na pałac, kilkakrotnie przebudowywany, po wojnie wykorzystywany jako budynek szkolny. W ostatnich latach został pieczołowicie odrestaurowany. Inny przykład to pałac w Wojanowie, również z siedemnastego wieku, kilkakrotnie przebudowywany ze zmiana stylu. Dzisiaj, po rewaloryzacji jest wykorzystywany jako hotel.