Zdrowie

Cukrzyca a aktywność fizyczna

cukrzyca

Systematyczna gimnastyka dla każdego z nas jest sprawą bardzo ważną. Regularne ćwiczenia pomagają nam pracować nad swą formą, chronią nas też przed wieloma problemami zdrowotnymi. Są jednak takie osoby, w przypadku których regularna aktywność fizyczna staje się jednym z filarów leczenia. Jednym z tych problemów zdrowotnych, w przypadku którego gimnastyka staje się sprawą bardzo ważną, jest cukrzyca. Dlaczego pacjenci walczący z tą chorobą powinni ćwiczyć regularnie?

Regularna gimnastyka w leczeniu cukrzycy odgrywa ogromną rolę. Dzięki niej można kontrolować masę ciała, a przecież odchudzanie jest często jednym z najważniejszych elementów walki z cukrzycą. Kontrola masy ciała nie jest jednak jedynym powodem, dla którego pacjenci walczący z cukrzycą powinni regularnie ćwiczyć. Aktywność fizyczna może przecież poprawić w znacznym stopniu jakość ich życia. Na jakie korzyści można liczyć? Systematyczne ćwiczenia, nawet te niezbyt forsowne, regulują stężenie glukozy we krwi oraz znacznie zmniejszają poziom złego cholesterolu. Dzięki ćwiczeniom zwiększa się wytrzymałość organizmu, poprawia się nastrój, a walka ze stresem staje się łatwiejsza. Ważne jest też to, iż każda forma aktywności fizycznej może działać na organizm pacjenta chorego na cukrzycę tak, jak zastrzyk insuliny. Jak to możliwe? Wyjaśnienie jest proste – ćwiczenia fizyczne zwiększają liczbę receptorów insulinowych na powierzchni komórek, co znacznie ułatwia glukozie wejście do wnętrza komórek. Warto zatem ćwiczyć regularnie – szczególnie w chwili, gdy trzeba się zmierzyć z tak podstępną chorobą, jaką jest cukrzyca.

Codzienna gimnastyka każdemu z nas przyniesie wiele korzyści. Dla tych, którym dokucza cukrzyca, regularna aktywność fizyczna staje się jeszcze ważniejszym zagadnieniem. To dzięki niej można hamować postęp choroby, a jednocześnie – pracować nad swą formą fizyczną i psychiczną. Warto zatem ćwiczyć systematycznie, ciesząc się wszystkimi pozytywnymi skutkami takiej gimnastyki.